Track and Field (Indoor & Outdoor)

JakobJakob
TEAM CHAMPIONSHIPS
Girls:
Division titles:  1980, 1993, 2002, 2004, 2006, 2012, 2013, 2014
IAC titles:  1980, 1981, 1982, 1986, 1993
Sectional titles: 1993, 2005, 2006, 2013 (indoor AND outdoor)

Boys:
Division titles: 1974, 1976, 1977, 1978, 1981, 1982, 1997, 2002, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2016
IAC titles:  1976, 1981, 1982, 2004, 2005, 2006, 2007, 2016
Sectional titles: 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2010, 2015 (indoor), 2016



May   17  Dryden vs Union Springs and Whitney Point  AT Dryden
Girls
Dryden  82  4  US      Dryden 76    10  WP         WP  61      17US    
3200 M Relay
school
time
names
100 M Hurdles
Kristina Busby
Dryden
19.04


100 M
Lauryn Nichols
WP
14.44


1500 M





400 M Relay
Dryden
55.34
Sindiswa Pinckney, Hollace Finver, Carlea Davis, & Emma Park-Miller
400 M
Ella Blomfiled-Brown
Dryden
1:16.94


400 M Hurdles





800 M





200 M
Hollace Finver
Dryden
29.64


3000 M
McKenna Crocker
Dryden
13:10.44


1600 M Relay
school
time
names
Pole Vault





Long Jump
Hollace Finver
Dryden
12-11


Triple Jump
Walaa Al Shoffee
Dryden
30-4.5


High Jump
Ella Blomfield-Brown
Dryden
4-6


Shot Put
Teghan Garris
Dryden
33-7


Discus
Teghan Garris
Dryden
73-4



Hollace Finver won 3 events 200, Long jump, and was part of the
winning 4x100 Relay
Teghan Garris won the shot and discus
Ella Blomfield-Brown won the 400 and HJ
May   17  Dryden vs Union Springs and Whitney Point  AT Dryden
Boys
Dryden  109    5 US       Dryden 103    14   WP         WP 54     22  US    
3200 M Relay
Dryden
9:57.24
Jackson Crocker, Luke Maza, Julian Brockner & Steven Morrow
110 M Hurdles
Bryant DePaull
Dryden
17.34


100 M
Aidan Kalousdian
Dryden
11.44


1600 M
Jackson Crocker
Dryden



400 M Relay
Dryden
47.14
Chris West, Mason Nash, Nate Turner, Aidan Kalousdian
400 M
Steven Morrow
Dryden
53.64


400 M Hurdles





800 M
Julian Brockner
Dryden
2:24.84


200 M
Steven Morrow
Dryden
23.94


3200 M
Jackson Crocker
Dryden
11:18.44


1600 M Relay
Dryden
4:11.54
Lucas Morrow, Mason Nash, Nathan Turner, & Chris West
Pole Vault





Long Jump
Bryan DePaull
Dryden
19-9.5


Triple Jump
Xavier Scott
Dryden
39-4


High Jump
Bryant DePaull
Dryden
6-3


Shot Put
Michael Cavanagh
Dryden
37-3


Discus
Michael Cavanagh
Dryden 
97-8



Bryant DePaull won 3 events 110 Hurdles, High jump, and Long Jump
Steven Morrow won 3 events 400, 200 and was part of the winning 4x800 Relay
Jackson Crocker won 3 events 1600, 3200 and was part of the winning 4x800 Relay
Michael Cavanagh won the shot & discus
Julian Brockner won the 800 and was part of the winning 4x800 Relay
Aidan Kalousdian won the 100 was part of the winning 4x100 Relay
Chris West, Mason Nash and Nathan Turner all were double winners in the 4x100 Relay & the 4x400 Relay

PHOTOS
Photos, team news, game summaries, etc. are all generated by submissions from coaches, players, and parents. Please send along any such submissions to Lisa Stamp in the Athletic Office. They are greatly appreciated.


COACHES
Varsity Head (Indoor/Outdoor): Karen Weaver
Varsity Assistant Outdoor: Marge Hartquist
Varsity Assistant Indoor/Outdoor: Bobby Brull
Modified Head:  Janine Bennett
Modified Assistant: Siobhan Kelly